Z historie kopané Svatavy

 

      Kopaná se hrála ve Svatavě i před druhou světovou válkou.V roce 1919 byl založen německý sportovní klub a oddíl kopané nesl název DSK (Deutscher sportclub) Zwodau.První hřiště  bylo v dělnické kolinii, ( hřiště slouží stále na stejném místě).Hřiště bylo oploceno za přispění pěti sponzorů a příznivců kopané .K slavnostnímu otevření  byla do Svatavy pozvána Sparta Karlovy Vary.Oddílovou hospodou byl nejdříve radniční sklep a později hospoda Harbauer ( dnes U Marka), kde se také i převlékalo. Druhý oddíl kopané byl založen v roce 1930 proletáři a nesl název DTJ ( Dělnická tělocvičná jednota )  Svatava a to až do roku 1938 , kdy tento oddíl zanikl. Jejich hřiště stávalo v místech u vlakového nádraží , kde později byl sklad dřeva.Dnes na tomto místě stojí Svatavské strojírny s.r.o.  Po dobu okupace byla tato obec převážně osídlena Němci a jen malou menšinou Čechů.                                 

     Dřívější německý název obce Zwodau se změnil na český Svatava .Po osvobození americkou armádou se do konce roku 1945 přistěhovalo do zdejší obce  více jak 1.000 Čechů , Slováků a reemigrantů z různých částí  tehdejší Evropy.Už tehdy se začalo mezi příznivci kopané debatovat o tom , že by i v této obci se mohl založit fotbalový sportovní klub.

     Proto byla dne 25.3.1946 svolána ustavující valná hromada do místnosti dřívějšího kina, na kterou se dostavilo celkem 27 příznivců kopané. Zahájení provedl Miroslav Kantner ( místní eletrotechnik). Schůze byla velmi rušná a bylo dohodnuto, že oddíl kopané ponese název SK Svatava. Do tehdejšího ustavujícího výboru byli zvoleni : předseda - Ervín Bacík ( cukrář) , místopředseda - Otta Krystl ( obec. zaměstnanec), jednatel - Miroslav Kantner - ( elektrikář) , pokladník - Miroslav Kubík - ( obchodník) , trenér - Josef Liška - ( ved. fy. Baťa ), členové - Jaroslav Schejbal , Ladislav Nováček , Václav Kos.

    O kopanou byl v obci velký zájem a bylo třeba zajistit dresy , aby bylo v čem hrát. Proto byla zakoupena látka . Trenýrky a  bílé košile ušily paní Soukupová a Kosová . Prvními hráči SK Svatava byli následující hráči : Oldřich Chatrný, Vladimír Petrlík, Vladimír Vichérek, Josef Soukup, František Jindra, Josef a Bohuslav Burdové,Václav Zetek , Vincek Novotný, František Zdvořáček, František Lorenc, Marek, Fedrhans, Doubek . Začalo se hrát na dnešním hřišti .

   Svatava byla po zřízení západočeské župy odbočky v Chebu, zařazena jako začáteční klub do 3. třídy Chebského okrsku. Hráči si vedli velice dobře v této třídě a byli mezi prvními v tabulce.

     Na podzim v roce 1946 byl zvolen předsedou SK Deneš Bátora ( krejčí) , který prosazoval kamarádství.Tehdejší zápasy vyhrávalo mužstvo vysokými rozdíly. Nejlepším střelcem byl Vincek Novotný.

      V červnu 1947 byla ve Falknově nad Ohří ( dnešním Sokolově) , schůze všech oddílů kopané Falknovského okrsku . Bylo jednáno o postupu do II. třídy, kde Svatava byla zastoupena Bátorou, Havlíkem a Zdvořáčkem. V případě nepřítomnosti těchto zástupců by v této soutěži hrál SK Nové Sedlo. V nové soutěži se hráčům moc nedařilo a získala jen 4. body po podzimní části.

Fotbalisté Svatavy se podíleli na vybudování památníku prvního prezidenta T.G. Masaryka , když k odhalení došlo dne 6.6.1948 a to byla velká sláva nejen pro celou Svatavu, ale také široké okolí. V tomto roce přechází oddíl kopané jak bylo tehdy nařízeno od SK pod název Sokol a v roce 1949 nese název ZSJ Sokol Přádelny příze Svatava. Do oddílu kopané přicházejí hráči Václav Láský, Pokorný , Josef Stránský , Rudolf Němec, Oldřich Jelínek. Výbor kopané pracuje ve složení Jaroslav Malý, Deneš Bátora, František Benda, Antonín Havránek, Josef Netík, František Balej , Antonín Hrabák, Josef Vocelka st., Václav Havlík, Jan Vomáčka .Do mužstva přicházejí hráči František Kovařík, Emil Krystl ( velice známá postava pozdější svatavské kopané), Javůrek , Elman , Slanec, Virág, Josef a Karel Černý, velkou postavou se stává příchod Josefa Sojky z Hořovic .

Ve Svatavě hrají přední tehdejší mužstva Sparta Praha vyhrává 5 : 3, ČSD Plzeň ( dřívejší SK  1894) 9 : 2, Čechie Karlín 10 : 1, Petřín Plzeň 8 : 2.

   Velmi dobře si také vede dorost ve složení Remuald Effinovič, Albrecht, Eliáš, Černoch, Schaffhauser, Svatoš,Antonín Petr, František Kastl, Jindřich Toupal, Ladislav Tříska, Benda. Ano ,už tehdá se oddíl věnoval výchově mladé genarace.

    V roce 1951 měla Svatava velkou možnost postoupit ze II. třídy do I. A třídy karlovarského kraje, když po podzimní části vedla tabulku sokolovského okrsku bez porážky o dva body před druhým  Horním Slavkovem se kterým remizovala .

    Ve Svatavě byl ještě dálší oddíl kopané a to ZSJ Sokol Důl Medard Svatava , který vrámci oslav Dne horníků vyhrává nad Sokolem Přádelny vlny Svatava 2 : 1.

    Na jaře se už v posledních utkáních tak mužstvu nedařilo , když prohrálo s Královským Poříčím, s Libavou Kynšperk. Naopak v poháru si to mužstvo vynahradilo, když se dostalo  do krajského finále, kde podlehlo Sokolu Slavie Karlovy Vary. 

    Velkou postavou ve výchově mladé fotbalové generace a to dorostu byl trenér Václav Houška , který vychoval celou řadu hráčů, když jeho svěřenci Verner Kotas ( který později přestoupil přes Baník Sokolov do ligové Sparty Praha) , Gerd Kazda ( do Baníku Sokolov a druholigového Baníku Most a Spartaku Ústí nad Labem) . Dorostenecký kádr se stává vítězem kraje Karlovy Vary v soutěžním ročníku 1954 - 55  bojoval o postup do přeboru ČSR. Reprezentoval kraj , když zvítězil nad krajem Praha 2 : 1 a prohrál s krajem Ústí nad Labem 3 : 2. V kádru byli dorostenci : Kotas, Fritsch, Gebhard, Sigfried Sattler, Gerd Kazda, Kraus, Hudeček, Kapoun, Fišer, Vanka,Josef Vocelka ml.,Fridrich, Stowasser,Václav Němec, K"onig , Weniger,Mertl, vedoucím byl Jaroslav Vrána. V roce 1955 dochází ve Svatavě ke sloučení místních mužstev Jiskra a Baník , když na valné hromadě bylo rozhodnuto, že oddíl kopané od tohoto roku ponese název Baník.

    V roce 1957 nastává ve Svatavě první fotbalová krize , když soutěže 1957 - 58 se hrálo jaro,  podzim, jaro.Starší hráči se moc nescházejí .  Svatava hrála v 1. B třídě a před podzimní částí byla v této soutěži předposlední.Trenér Emil Krystl dal příležitost 7. dorostencům ( Josef Vocelka , Václav Němec, Stowasser , Vanka , König , Václav Ticháček a Sigfried Sattler ) a tímto odvážným krokem toto mladé mužstvo nejen, že soutěž zachránilo , ale na podzim 1959 si již vybojovalo postup do 1.A třídy.Ze staršího kádru zůstal jen Václav Láský v roli kapitána a Vincek Novotný. Od této sezóny začala nová éra  svatavského fotbalu. Hráčský kádr byl následující : Berka, Wimer, Stowasser, Lekeš, Láský, Houba, K"onig, Konstantinovič, Václav Ticháček,Sigfried Sattler, Josef Vocelka ml., Vincek Novotný,Václav Němec, W"olfel, Kapoun a Emil Mesiarik.

       V soutěžním ročníku 1959 - 60 po podzimní části odchází 7.hráčů ze základního kádru na vojenskou základní službu , což je velká ztráta pro celé mužstvo.Díky bodovému náskoku z podzimní části se soutěž zachránila ještě pro ročník 1960 - 61. Jak se říká , tak smůla nechodí po horách , ale po lidech. Dne 10. června 1961 zastihla svatavské hřiště katastrofa v podobě povodně. Hráz podel hřiště toku řeky Svatavky se protrhla a poškodila hrací plochu , kde bylo půl metru vody. Bylo třeba hrát dálší mistrovské zápasy , které se hrály na cizích hřištích. Pomoc si museli příznivci kopané ve Svatavě hledat sami v úpravě hrací plochy. Nedostalo se ani odškodnění od patřičných úřadů. Rozhodující utkání o sestup z 1.A třídy mezi Svatavou a Skalnou se hrálo v Sokolově na hřišti Emila Zátopka a domácí prohráli 1 : 2 a sestupují do okresního přeboru.

    Jedinou radost dělají dorostenci, kteří se stávají okresními přeborníky, když hrají  s kádrem hráčů pod vedením trenéra Houšky: Streit, Slejška Josef, Hetzer, Jiří Zahradník, Josef Polák, Wilfer, Reinhard Sattler, Takáč, František Žaba, Pfeifer, Pošva , Granzer , František Kotrbatý a Václav Kasl.

   V soutěžním ročníku 1961 - 62 si mužstvo vybojovalo opět postup do 1. A třídy pod vedením trenéra Emila Krystla o bod před velkým soupeřem Baníkem Habartov. Mužstvo hrálo  s tímto kádrem hráčů : Fritsch Thury, Hrabčák, kapitán Fr. Kůs, Václav Němec, Horst Schuldes,Josef Vocelka ml., Sigfried a Reinhard Sattlerové, Jirkovský, Václav Kůs, K"onig, Václav Ticháček, Stowasser, Brettschneider, Mesiarik, Houba, Bohuš, Vincek Novotný, Netusch, Láský, Dašek, Polák , Takáč, Hájek,František Fritsch . Nastává nová bohatá fotbalová éra Svatavské kopané šedesátých a s   sedmdesátých let. 

    V roce 1963 se stávají žáci Svatavy opět okresním přeborníkem ve složení : Brandl, Jílek, Ticháček Josef, Lorenc, Jiří Ticháček ml., Konhauser, Jaroslav Petřík, Bedřich Slejška, Karel Schuldes, Karel Baláž, Purkl, Iždinský, Václav Zetek ml. - trenér Karel Schreiber. 

   Muži v 1.A třídě byli doplněni o kádr hráčů : brankář Kohút z Baníku Sokolov, o odchovance Karel Stránský, Kurt Hetzer a z Dynama RPZ Plzeň Jaromír Kopřiva.Dálší úspěch Václava Houšky, když pod jeho vedením postupuje dorost do krajského přeboru s tímto kádrem : Václav Eisman , František Šour, Jiří Ticháček ml. Jiří Ticháček st., Josef Ticháček, Jan Přibys, Rudolf Kraus, Reinhard Konhauser, František Havránek, Josef Červenka, Reinhard Pleyer, František Vaněk, Antonín Lídl, Pavel Zahradník.Okresní přeborník žáků hrál pod vedením trenéra Emila Vanka a vedoucího Josefa Vojáčka, Harald Houška, Konhauser, Balej, Jaroslav Petřík, Schreyer, Jaromír Vlček, Burkl, Krágl, Smola, Zdeněk Kasl, Poslušný, Iždinský, Ježek, Zetek,Josef Elznic a Růžička. V této době je to rozkvět Svatavské kopané , když jsou zde dvě mužstva mužů, dorostů a žáků, takže celkem 6 družstev.

    V 1965 postupují muži do krajského přeboru pod vedením trenéra Eduarda Hegnera , když do kádru jsou zařazeni dorostenci brankář Červenka a útočník František Šour, kteří na podzim odcházejí na vojnu. V roce 1966 a 1967 bojují dorostenci o postup do dorostenecké ligy, když v prvním případě jim postup uniká o dva body za Loko. Cheb. V roce 1967 z oddílu odchází trenér dorostu Václav Houška do Baníku Sokolov a bere s sebou nejlepší hráče se kterými postupuje do dorostenecké ligy o bod před Svatavou. Kádr dorostu byl Schreyer, Zavacký, Jiří Ticháček ml.,Jaroslav Petřík,Karel Baláž, Grosam, Schimmer, Karel Schuldes, Stodola, Karel Černý ,Reinhard Konhauser.Po dvojletém působení v krajském přeboru sestupují muži v roce 1967 do 1.A třídy. V oddíle nástává hráčská a funkcionářská krize , když je znát odchod hráčů a funkcionářů do NSR. Z finančních důvodů je odvoláno mužstvo dorostu ze soutěže 1969- 70 do l.A třídy. Na podzim roku 1968 se vracejí z vojny domů hráči, kteří vybojovali postup dorostu do přeboru kraje. Situace se zlepšila.

     V  osmdesátých až devadesátých létech se situace fotbalu ve Svatavě postupně zhoršila , když mužstva postupně klesala a postupovala v soutěžích až do okresního přeboru a vracela se zpět do 1. B třídy. Postupně zaniklo družstvo žáků a dorostu. Nejhorší a doslova kritická situace je v   jubilejním roce 2001, kdy se oslavuje 55. výročí založení fotbalu ve Svatavě , když muži hrají o záchranu v okresním přeboru a to tu ještě nebylo. Ve Svatavě se vybudovalo velmi kvalitní travnaté hřiště , které mohou závidět jiná mužstva nejen v okrese.Nyní se budují nové šatny přímo na hřišti. Nejeden fotbalista ze Svatavy má ještě dnes zadřenou škváru dřívějšího hřiště , když se ještě zde hrála kvalitní kopaná na úrovni krajského přeboru mužů, tak i dorostu , což dnes už je jen vzpomínkou .

    Situace se zlepšila začátkem roku 2002 , když po dlouhých 15.létech se opět obnovila činnost žákovského družstva a to díky trenérům Slavomír Slepička, Rostislav Vokáč , Jan Franče a Jaroslav Poláček . Složení družstva žáků : Jakub Košař, Jakub Barvínek, Miroslav Mráz, Luboš Maťaš , Milan Herold, Michala Winterová , Antonín Holub, Ladislav Mezei, Kateřina Giňová, Richard Vavrek , Martin Molnár, Jan Gruber, Monika Juhárová , Josef Krul , František Kusík . Dále byla také, založena přípravka ve složení : František Kusík, Jakub Šváb, Pavel Popovič, Filip Černý, Denis Harcuba, Roman Winter, Ladislav Mezei, Martin Molnár, David Mašek, Veronika Kliková , Lucie Giňová .V současnosti trénují přípravku Petr Kulich a žáky Milan Hereit .  Obě mládežnická družstva byla přihlášena do pravidelné soutěže v okrese Sokolov. V roce 2004 bylo opět založeno družstvo dorostu , které trenuje Jan Franče a bylo přihlášeno do krajské soutěže . Výbor oddílu kopané pracuje ve složení :  Jan Franče předseda , Václav Zetek jednatel , členové Miroslav Mička ,Rostislav Vokáč, Petr Kulich a Václav Liepold. Muži postoupili v soutěžním ročníku 2003/04 z 2.místa z okresního přeboru do 1.B třídy.

 

Budování travnatého hřiště  1995

 

Dnešní svatavská fotbalová generace je hodně dlužná  tradici svých otců a dědů, kteří obouvali kopačky  a oblékali dres svatavského oddílu kopané DSK, DTJ, SK , ZSJ Sokol Přádelny vlny , ZSJ Sokol důl Medard , DSO Jiskra a nebo Baníku . Schází jí kamarádství a bojovnost o co nejlepší výsledek a reprezentaci  oddílu kopané a své obce.

 

                                                         Vzpomínky na  fotbal ve Svatavě připravil Jan Přibys